O AÇIKLAMAYA BÜYÜK TEPKİ VAR..!

Öyle bir açıklama yaptı ki GESTAŞ’a hizmet etmiş birçok ismi karalamaktan çekinmedi. Tüm şimşekleri üzerine çeken Genel Müdür Volkan Uslu, valisinden milletvekiline, belediye başkanından iktidar partisine kadar herkesi zan altında bıraktı…

O AÇIKLAMAYA BÜYÜK TEPKİ VAR..!
Yayınlama: 21.10.2017
10.152
A+
A-

Öyle bir açıklama yaptı ki GESTAŞ’a hizmet etmiş birçok ismi karalamaktan çekinmedi. Tüm şimşekleri üzerine çeken Genel Müdür Volkan Uslu, valisinden milletvekiline, belediye başkanından iktidar partisine kadar herkesi zan altında bıraktı…

 

2015 yılında GESTAŞ’ı denetleyen Sayıştay Müfettişlerinin yayınladığı raporu yayınlayan basın organlarına dava açtığını açıklayan GESTAŞ, resmi web sitesinden yayınladığı kamuoyu duyurusuyla Çanakkale gündemine oturdu. Yönetim kurulu üyelerinin dahi haberi olmadan GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş. imzasıyla yayınlanan o duyurunun, Genel Müdür Volkan Uslu’nun kaleminden çıktığı iddia edildi.

 

 

Söz konusu açıklamada Genel Müdür Volkan Uslu’nun 25 Ocak 2016 tarihinde göreve başladığı vurgulanarak Sayıştay Raporunun 2015 yılına ait olduğunun altı çizildi. Bizim dönemimizde usulsüzlük yok denilerek Uslu aklanmak istenirken adeta geçmiş dönem ve yönetimde usulsüzlükler yapıldığı bir anlamda kabul edildi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın isminin açıkça telaffuz edildiği o duyuruda, dönem itibariyle yönetim kurulunda görev alan İl Valisi, İl Belediye Başkanı, İl Özel İdare Genel Sekreteri, İl Genel Meclis Başkanı, İl Genel Meclis üyesi, Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi zan altında bırakıldı.

 

 

Biz değil onlar yaptı denilen o açıklamada, bugün olduğu gibi o gün de iktidar olan AK Parti ile birlikte milletvekilleri de usulsüzlük ile zan altında bırakıldı. Kendisinden habersiz yapılan söz konusu açıklamayla zor durumda kalan GESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vali Orhan Tavlı’nın bu gelişme karşısın da ki tavrı henüz bilinmiyor ama siyasi kimliğini ve vekillerinin itibarını zedeleyen bu açıklama sonrası AK Parti’nin tepkisinin sert olması bekleniyor.

Bir iddiaya göre Volkan Uslu’nun biten sözleşmesinin yeni yılda yenilenmeyeceği ve yönetimde değişikliğe gidileceği ileri sürülürken diğer iddiada beklenen performansı veremeyen Uslu’nun kendisini bu göreve getiren hemşerisi AK Parti Milletvekili Bülent Turan’a mahcubiyetinden istifa edeceği konuşuluyor.

 

 

Yaşanan gelişmeler karşısında hedefteki Genel Müdür Volkan Uslu’ya ilk net tepki adı usulsüzlük ile ilişkilendirilmek istenen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan geldi. Başkan Gökhan; “Biz bütçeyi yaparız onlar harcamayı” diyerek topu yönetim kurulu başkanı vali ve genel müdüre attı.

 

Biz sadece yönetimde karar veririz diyen Ülgür Gökhan; “ Bütçeyi yaparız, yöneticilere yani yönetim kurulu başkanı vali ve genel müdüre harcama için yetki veririz. Harcama yetkisi onlara aittir, biz harcamalara imza atmayız. Diyelim ki gemi alınacak yada gemilere can yeleği. Veya gemiler tersanelerde havuza çekilip bakıma alınacak. Biz bu kararları alır, gerekli görürsek tamam deriz. Ama daha sonra hangi tersaneye gidilmiş, hangi kızağa çekilmiş, kaç lira verilmiş biz bunlara bakmayız. Veya sponsorluklar yada destekler olacaktır. Biz Yönetim Kurulu Başkanı Valiye bütçeden 2 milyon lira harcama yetkisi veririz ama o nereye harcar biz bunu bilmeyiz. Harcama yetkilisi onlardır. Onlar yasalara ve mevzuata uygun harcama yapmak zorundadır. Benim harcama yetkim yok, benim harcama ile ilgili bir imzam yok. Sadece benim değil diğer yönetim kurulu üyelerinin de yok. O yüzden bir tek benim adımın geçirilmesi onların dangalaklıkları açıkçası. Yoksa benim harcama yetkim olsa ben çıkar hesabını veririm” dedi.

 

 

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Gökhan; “Dediğim gibi ben harcama yetkilisi değilim. Ben yönetim kurulunda bu noktada bütçenin kalemlerinin harcanması için karar vericiyim. Bu konuyla ilgili girişimlerim olacak. GESTAŞ yönetiminde görüşeceğiz ve gerekenleri söyleyeceğiz. Aynı zamanda yazılı bir açıklama da yayınlayacağım. Daha sonra belediye meclisinde de bu konuyu gündeme taşıyacağım. Ben hala şirketin yönetim kurulu üyesiyim fakat böyle bir açıklamadan benim haberim olmadığı gibi kasıtlı olarak adım geçiriliyor. Yönetim kurulu başkanı valinin haberi olmadan böyle bir açıklama yapılamaz. Tamamen genel müdürün inisiyatifinde hazırlanmış bir açıklama” diyerek tartışmanın uzun süre devam edeceğinin sinyalini verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş