ŞİMDİ NE OLACAK?

Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan OHAL’in kalkacağını duyurdu. OHAL sonrası için yeni düzenlemeye ilişkin teklif Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Yeni kanun teklifi 28 maddeden oluşuyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Yayınlama: 16.07.2018
4.121
A+
A-

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, OHAL ile ilgili olarak, “18 Temmuz itibariyle Olağanüstü Hal nihayete eriyor. Bir daha bu millete böyle kötü günler göstermesin, Olağanüstü Hal gibi anayasal sisteme mecbur kalmayalım diye düşünüyoruz. Asla Olağanüstü Hal taleplisi değildik. Malum, karşılaştığımız malum zorluklarla beraber anayasal sistem olan, Anayasamızda öngörülen OHAL sürecini başlattık ve Olağanüstü Hal’in özellikle yargı ve güvenlik güçlerimize verdiği imkanlar doğrultusunda FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle çok muazzam bir kavga, onların ihracı başta olmak üzere mücadele etme imkanı verdi. Olağanüstü Hal kaldırılıyor” diye konuştu.

 

Konuyla ilgili kanun teklifi hazırladıklarını belirten Turan, tekliflerini diğer parti gruplarına gönderdiklerini kaydederek, “Daha Meclise vermeden bu konudaki iyi niyetimizi, uzlaşı talebimizi açıklamış olduk. Meclis eğer komisyon çalışmalarına kısa süre içinde başlayabilirse, ihtimal bu hafta, komisyon çalışmaları bitmezse önümüzdeki hafta Genel Kurul aşamasını bitirme talebimiz ve kararlılığımız var” ifadelerini kullandı.

 

Kanun teklifinin 28 madde olacağını açıklayan Turan, yapılan düzenlemelerin ihtiyaçtan kaynaklandığını vurgulayarak, “Şimdiki mevzuatımızda gösteri ve protesto eylemleri ancak hava kararıncaya kadar olurdu. Yeni düzenleme ile makul süre eklenerek akşam da protestoya imkan sağlanıyor gibi. 28 maddenin hepsinin insan haklarını daraltan değil, bazılarını genişleten imkanların olduğunu belirtmek isterim. MİT Kanunu’nda istisna getirerek, arabuluculuk istinası getiren hususlar var. Sıkıyönetimin tamamen mevzuattan kalkması söz konusu” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş