TARTIŞMASIZ BİÇİMDE VAR..!

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, Cumhurbaşkanı’nın kendisine meclisi fetih yetkisi verilmediğine dair iddiasına; “Anayasa değişikliği paketinin on birinci maddesinde seçilen Başkan’a meclisi fesih yetkisi var. İsmine fesih dememişler, açıkça söylenmiyor ama tartışmasız biçimde var” diyerek yanıt verdi…

TARTIŞMASIZ BİÇİMDE VAR..!
Yayınlama: 22.01.2021
Düzenleme: 22.01.2023
4.172
A+
A-

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, Çanakkale’de merkez ve ilçelerde, aynı zamanlarda köylerde yürüttüğü çalışmaların yanı sıra gerek yerel gerekse ulusal televizyonlarda katıldığı programlarla da partisinin neden hayır dediğine dair görüşlerini aktarıyor.

Son olarak Halk TV’de duayen gazeteci Uğur Dündar ile Halk Arenası programına İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Halkın Avukatı olarak bilinen Murat Ergün ile katılan Erkek, Mersin Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde binlerce kişilik coşkulu bir kalabalığa konuştu.

Açıkça söylenmiyor ama fesih yetkisi var…

Geçtiğimiz günlerde Anayasa değişiklik paketinde Cumhurbaşkanı’nın kendisine meclisi fetih yetkisi verilmediği ve bunu iddia eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasını ispatı halinde istifa edeceği şeklinde açıklaması ile ilgili konuşan Muharrem Erkek şunları söyledi: “Anayasa değişikliği paketinin on birinci maddesinde seçilen Başkan’a meclisi fesih yetkisi var. İsmine fesih dememişler, açıkça söylenmiyor ama tartışmasız biçimde var. Zaten kendileri de bunu defalarca kez kabul etti. Hatta broşürlerine bastılar. Madde ne diyor, seçilen başkan TBMM seçimlerinin yenilenmesine karar verebilir. Bu bir fesih yetkisidir. Çünkü seçilen kişi pakete göre tek taraflı olarak hiçbir gerekçe göstermeyerek meclise sizin göreviniz sona erdi seçimlere gidebiliriz diyebilir. Bu parlamentonun hukuki varlığına son vermektir. Yeni seçime kadar meclis görevine devam ediyor ama hukuki varlığı son buluyor. Diyelim ki 600 milletvekili seçildi. Başkan seçimlerin yenilenmesine karar verdi, yani fesih yetkisini kullandı. O dönem bitiyor işte fesih budur. Cumhurbaşkanı, Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na hitap etmiş aslında bunu yapmak yerine anayasa değişikliğini anlatsa daha iyi olur. Bu paket demokrasiyi yok ediyor çünkü kuvvetler ayrılığını yok ediyor. Fesih yetkisini kullanabilen o kişi aynı zamanda bir siyasal partinin genel başkanı olabiliyor. Siyasi parti ile bağı olabiliyor. Bunlar anlatılmalı. Halkımıza yalan söylemek doğru bir yöntem değildir.”

Evet çıkarsa ülke belirsizliğe sürüklenir…

“Hayır”da huzur var diyen CHP’li Erkek, 16 Nisan’da ‘evet’ çıkması halinde ülkenin büyük bir belirsizliğe doğru sürükleneceğini söyledi. Erkek: “16 Nisan’da Türkiye’de halk ‘hayır’ diyecek. Sokaklarda, köylerde ev ev dolaşıyoruz. Bunu görebiliyoruz. Ola ki sandıktan ‘evet’ çıkarsa ülkemizi tam bir belirsizlik bekliyor. Ülkemizin bir belirsizliğe sürüklenmesine izin vermeyeceğiz. Bu paketin yürürlüğe girmesi halinde partili cumhurbaşkanı olacak. Belki de en önemli düzenleme bu. Başkan seçilen kişi bir siyasi partinin genel başkanı olacak ve meclisi fesih yetkisi bulunacak. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. TDK sözlüğüne baktığımızda bile fesih, dağılma ve dağıtma olarak geçiyor. Bu meclis kurucu meclis Atatürk’e dahi meclisi feshetme yetkisi vermemiştir. Kurucu Cumhurbaşkanımıza verilemeyen bu yetki, şimdi bir kişiye verilmek isteniyor. Eğer Sayın Cumhurbaşkanı bunu gerçekten öğrenmek istiyorsa bu ülkenin çok iyi anayasa profesörleri var. Bu paketteki 11. madde’nin ne anlama geldiğini gitsin onlara sorsun. Biz bu paketinin Türkiye’nin çökmesini isteyenler tarafında hazırlandığını düşünüyoruz. Bu devlet bir şahıs devleti değildir.” dedi.

Bu arada Halk Arenası programında büyük de bir sürpriz yaşandı. 102 yaşındaki dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ da programı izleyenler arasındaydı. Çığ ile bir süre sohbet eden Erkek, kendisinin elini öperek ülkemize yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş