Yabancı Öğrencilerin Gözü ÇOMÜ’de

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneğinin birlikte organize ettiği üniversiteye yeni kayıt yaptıran uluslar arası misafir öğrenciler ile TÖMER’de eğitim gören misafir öğrenciler için tanışma kahvaltısı programı ÇOMÜ Dardanos yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Yabancı Öğrencilerin Gözü ÇOMÜ’de
Yayınlama: 07.11.2016
455
A+
A-

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yücel ACER Uluslar arası öğrencilere özel bir önem verdiklerini ve bu amaçla üniversitede birçok yeni atılımlar gerçekleştirildiğini ifade ederek uluslararası öğrencilerin sayısının arttırılmasına yönelik olarak Balkanlarda ve birçok ülkede üniversitenin tanıtım çalışması yapıldığını ve bu çalışmaların ürünü olarak bu yıl uluslararası misafir öğrencilerin sayısının arttığını ifade etti.

Özellikle Uluslararası öğrencilerin sorunları ile daha yakından ilgilenmek ve çözüme kavuşturmak amacıyla Uluslararası Öğrenci Ofisinin hizmete girdiğini belirtti. Öğrencilerin barınma ve burs ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili olarak Barınma ve Burs Koordinatörlüğü kurduklarını ifade etti.

Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet ARICAN Dünyanın farklı coğrafyalarından Çanakkale’ye gelen bu misafir öğrencilere ülkemizi, kültürümüzü, tarihimizi ve Çanakkale’yi daha iyi tanıtmak amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Özellikle Misafir öğrenci kavramını kullandıklarını bu öğrencileri yabancı olarak görmediklerini, ülkemize ve şehrimize gelen misafir olarak gördükleri için misafir öğrenci kavramını kullandıklarını belirtti. Misafir öğrencilere yönelik olarak rehberlik faaliyetleri, dil kursları, seminer ve konferanslar ile öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamayı amaçladıklarını bunun yanı sıra yarışmalar, sosyal faaliyetler, geziler ve piknik programları ile misafir öğrencilerin ülkemize uyum sağlamalarını kolaylaştırmayı amaçladıklarını ifade etti. ÇOMÜ’nin uluslararası misafir öğrencilere verdiği önemden dolayı ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Yücel ACER’e teşekkürlerini ileterek kendilerine plaket takdiminde bulundular.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.