BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK..!

Limak patronu Nihat Özdemir, 15 euro+KDV” olarak açıklanan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün geçiş ücretinin yüksek olduğu yorumlarına ilişkin ilginç bir cevap verdi…

BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK..!
Yayınlama: 22.01.2021
Düzenleme: 22.01.2023
6.607
A+
A-

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “15 euro+KDV” olarak açıklanan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün geçiş ücretinin yüksek olduğu yorumlarına ilişkin soruya, “Pahalılık var mı? Evet. Belki ücretler biraz fazla ama başka türlü bir finansman modeli düşünülemiyor” dedi.

Türkiye’nin önünü açacak bir değişimi onaylayacağız…

Nihat Özdemir, 2016’nın sadece Türkiye için değil, dünya için de çok zor bir yıl olduğunu ifade etti.

Geçen yıl Türkiye’nin, terör örgütleri PKK ve DEAŞ saldırıları ile FETÖ’nün darbe girişimine maruz kaldığını belirten Özdemir, 2008’den bu yana önemli testlerden geçen ülke ekonomisinin, direnci ve gücüyle bu olaylardan da en az düzeyde etkilenerek çıktığını dile getirdi.

Özdemir, 2017’nin ise iyi bir yıl olacağını ifade ederek, “16 Nisan’daki referandumda Türkiye’nin önünü açacak bir yönetim sistemi değişikliğini oylayacağız. Eminim ki Türk milleti önceki tecrübelerine de dayanarak ülkenin büyümesine güç katacak daha iyi bir modele geçilmesi için gereken tercihte bulunacaktır” diye konuştu.

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün geçiş ücreti…

Özdemir, “15 euro+KDV” olarak açıklanan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün geçiş ücretinin yüksek olduğu yorumlarına ilişkin soruya ise, “Bu tip projeler 14 yıllık bir finansman modeliyle ancak yapılabiliyor. Yani bugün temel atıyorsanız, 14 yıl içerisinde bu bulduğunuz finansmanı da yap-işlet-devret yatırımcısı olarak geri ödemeniz lazım. Oradan geriye geldiğiniz zaman bu ücretler ortaya çıkıyor. Pahalılık var mı? Evet. Belki ücretler biraz fazla ama başka türlü bir finansman modeli düşünülemiyor” yanıtını verdi.

16 yıl özel sektörün işletmesinde olacak…

2023’te tamamlanarak açılması planlanan köprü dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Proje kapsamında Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün yanı sıra yapılacak 354 kilometrelik otoyolda 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üst geçit köprüsü yapılacak. Çanakkale 1915 köprüsü tamamlandıktan sonra 16 yıl özel sektörün işletmesinde olacak. Günlük 40 bin araç garantisi olan köprüden bugün geçmenin bedeli (15 euro+KDV ) 70 TL, 6 yıl sonra geçiş ücretinin kaç para olacağını kurun seyri gösterecek.

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak…

Çanakkale Köprüsü, ayakları arasındaki açıklık 2 bin 23 metre. Köprü bu özelliği ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü tabliyeleri 36 metre genişlikte ve 5 metre yükseklikte planlanıyor. Köprünün toplam boyu ise 3 bin 869 metre olacak. Köprü üzerinde 2×3 taşıt şeridi bulunacak. Ayakları deniz içine inşaat edilecek 1915 Çanakkale köprüsünün Lapseki tarafındaki yaklaşım viyadüğü 650 metre, Gelibolu tarafındaki yaklaşım viyadüğün ise 900 metre uzunluğunda olacak.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş