Bedavacılar..!

Çanakkale Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, otobüslere ücretsiz binen 65 yaş üstü vatandaşlara “Bedavacı” dedi araya giren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, zamanında ve oranında ödenmeyen katkı paylarına dikkat çekerek lafı toparladı.

Bedavacılar..!
Yayınlama: 28.12.2016
2.662
A+
A-

Çanakkale’nin şehir içi ulaşımına hizmet verecek 12 metrelik 17 yeni halk otobüsünün tanıtım töreninde konuşan Çanakkale Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, esnafının hakkını korumak isterken heyecanına yenik düşerek sarf ettiği bir kelime ortamda soğuk rüzgarlar estirdi. Otobüslere ücretsiz binen 65 yaş üstü vatandaşları bedavacı olarak niteleyen Demir’in yaptığı gafı toparlamak ise söz sırası gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a düştü.

 

Bedavacılardan öğrenciler okula geç kalıyor…

 

Arkası kesilmeyen zamlarla birlikte şoför esnafının giderleri artarken gelirinin düştüğüne dikkat çekmek isteyen Çanakkale Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir; “Araçlarımızı yenilemekle birlikte bu bize ek külfet getiriyor. Akaryakıta ve diğer giderlere olan zamlardan dolayı otobüsçülerimizin taşıma ücretlerine aldığı zamlar eriyip gidiyor. Yine 65 yaş üstü devam ediyor. Bu benim şahsi fikrim, hükümetimiz bize araç başı 600 lira katkı veriyor. Fakat ben diyorum ki ne devletimiz nede esnafımız zarar etsin. Bunlar yarı fiyatına binsin ama ücretinle binsin. Sabahları bakın 65 yaş üstü bedavacılardan öğrencilerimiz okuluna geç kalmakta. İşe gidecek vatandaşlarımız araçlara binememektedir. Lütfen onlardan rica ediyorum belirli bir saatte binsinler” dedi.

 

Bedava olsun ama destekte tam olsun…

 

Bu sözler üzerine konuya açıklık getirme gereği duyan Başkan Gökhan; “65 yaş konusunda hükümetin tutumunu eleştirmek durumunda değilim. Bu vatandaşlarımız ulaşım hizmetinden ücretsiz yararlanabilir. Ama bununla ilgili destek verilmesi söz konusuydu. Daha sonra onunda yönetmeliğini çıkarttılar. Ama bizde hep böyle oluyor ki bir otomatiğe, bir pratiğe bağlayamıyoruz. Biz belediye ve kooperatif olarak gereğini yapıyoruz ama sürekli uğraşıyoruz. Hangi aracın nerede ne yaptığı kimleri taşıdığı bilgi işlem tarafından takip ediliyor. Bir otobüs örneğin bir ayda 20 gün çalışmışsa bu tespitli. Kimseye torpil yapamaz ve 30 gün çalışmış gösteremezsiniz. Elektronik döküm var. Bunları gönderiyoruz hepsi tamam ama para bir türlü gelmiyor. Araya falan giriliyor ama para aylarca gelmiyor. Sonra bir para geliyor ama bu para o rakam değil. O parayı kime nasıl dağıtacaksın. Para öylece bankada duruyor. Biz parayı dağıtamıyoruz, esnaf parayı alamıyor. Alında bu gayet net ve basit bir durum. Resmi dökümler alınmış, listeler gönderilmiş, onay alınmış gönderilecek para otobüs başı 600 lira. Bu otobüsler fabrika değil ki? Mazotunu, yağını koyuyor, bakımını yaptırıyor. Her gün yaptığı iş belli. Bizde mağduriyetleri noktasında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bedava taşısın diyorsun, eyvallah. O zaman gereğini yapman lazım. Bu bakımdan bende bu destek primlerinin, esnafımızın haklarının biran evvel verilmesi gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu. 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş