BU LEZZETE HAYRAN KALACAKSINIZ

Yolunuz Biga’ya düşerse ünü tüm ülkeye yayılmış peynir tatlısının mutlaka tadına bakın pişman olmayacaksınız. Bu lezzet sizi büyüleyecek Biga denince aklınıza hemen peynir tatlısı gelecek.

BU LEZZETE HAYRAN KALACAKSINIZ
Yayınlama: 22.01.2021
Düzenleme: 23.01.2023
6.524
A+
A-

Cevizli lokumu, peynir helvası ve köftesi meşhur olan Biga’da üretilen peynir tatlısı ülkenin dört bir yanında talep gören bir gıda mamulü haline gelmiş durumda.  Biga Peynir Tatlısı ile Kemalpaşa Tatlısı şekil olarak büyük benzerlik taşıdığı için karıştırılıyor. Bu iki tatlı arasında büyük lezzet farkı var. Peynir tatlısı Biga’ya özgü ve gerçek peynirden yapılıyor. Kemalpaşa tatlısında da peynir var ama hem az hem de irmik ağırlıklı olduğu için irmik peynir tadını bastırıyor. Teşbihte hata olmazsa biri un diğeri irmik helvasına benziyor.

Size birde tavsiye Biga Peynir Tatlısı kaynatıldıktan sonra şerbetinin içinde bekledikçe kıvam kazanır, güzelleşir.  Ağır ateşte uzun kaynatmak gerekir tam olarak şerbeti içmesi için. Kemalpaşa tatlısı öyle değildir, daha kısa sürede ve daha hafif şerbetle yapılır. Peynir tatlısını üreten firma sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Alacağınız poşetlerin üzerinde nasıl yapacağınızın da tarifi var.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.