ÇANAKKALE’Yİ GERMEYİN..!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından İstanbul Taksim Meydanı’nda açılan ancak İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile kaldırılan devasa Dijital Gösterim çadırının Çanakkale’ye getirilerek İskele Meydanına kurulmak istenmesi krize neden oldu. İzin alınmaksızın dubalar kırılarak meydana sokulan tırlara zabıta ekipleri müdahale etti…

ÇANAKKALE’Yİ GERMEYİN..!
Yayınlama: 12.06.2020
7.124
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından İstanbul Taksim Meydanı’nda açılan ancak İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile kaldırılan devasa Dijital Gösterim çadırının Çanakkale’ye getirilerek İskele Meydanına kurulmak istenmesi krize neden oldu. İzin alınmaksızın dubalar kırılarak meydana sokulan tırlara zabıta ekipleri müdahale etti…

 

İletişim Başkanlığı Çanakkale Bölge Müdür V. Ali Güzel, Vali Orhan Tavlı’nın talimatıyla hareket ettikleri konusunda ısrar ederken, tartıştığı Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Buradan binlerce insan her gün faydalanıyor. İskele meydanı aynı zamanda bir SİT alanıdır. Ben Çanakkale halkına ait bir alana kaçak, izinsiz bir iş yaptırılmasına müsaade edemem” dedi ve kriz gerginliğe dönüşmeden Vali Orhan Tavlı ile görüşerek sorunu tatlıya bağladı.

 

İSTANBUL’DAN KALDIRILDI ÇANAKKALE’YE TAŞINDI…

İletişim Başkanlığı Çanakkale Bölge Müdürlüğü yetkilileri nezaretinde sabah saatlerinde Çanakkale İskele Meydanına gelen iki tır, bölgedeki çelik dubaları kırarak meydana girdi. Tırlarla getirilen malzemelerin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı adına Haliç Medya Organizasyon şirketi tarafından kurulmak istenen devasa Dijital Gösteri Çadırına ait olduğu öğrenildi. Aynı çadır İstanbul Valiliği oluruyla Taksim Meydanına kurulmuş ancak Koruma Kurulu kararıyla kaldırılmıştı.

 

“BURASI SİT ALANI, KAÇAK YAPIYA MÜSEADE ETMEM…”

Çanakkale Belediyesinin konudan haberdar olması üzerine çok sayıda zabıta memuru meydana gelerek izinsiz girişimi engellemek istedi. Yetkililerin 850 m2 alanı kaplayacak olan 9 metre yüksekliğindeki dev çadırın kurulmasında ısrar etmesi üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da ekibiyle birlikte meydana geldi. Gerekli izinleri almadıkları gerekçesiyle kaçak girişime müsaade etmeyeceğini belirten Başkan Gökhan; “Burası Çanakkale halkının kullanımına ait bir alandır. Buradan binlerce insan her gün faydalanıyor. İskele meydanı aynı zamanda bir SİT alanıdır. Buraya yapı yapmak için bizden hiç kimse izin almadığı gibi Koruma Kurulundan da böyle bir yapının kurulması için onay alınmamıştır. İki aydır bu konu gündemde yer alıyor, biz dillendirmedik. Böyle bir yapıya da asla müsaade etmeyiz” dedi.

 

“BEN YAPTIM OLDU BİTTİ İLE OLMAZ, YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR…”

Konuyla ilgili yargı sürecinin de devam ettiğine dikkat çeken Ülgür Gökhan; “850 metrekare büyüklüğündeki 9 metre yüksekliğindeki çadır İskele Meydanının neresine yapılacak? Yayaların geçiş alanına mı yapılacak? Kimden izin alınmış, kim izin vermiş. Nezaketen bile olsa gelip sorulması gerekirdi. Ben yaptım oldu bitti ile olmaz bu işler. Hiçbir kurum belediyemizden izin almamıştır, bizde kimseye burası için bir tahsiste bulunmadık. Çanakkale’de istiyorlarsa başka yerlere yapmaları için izin verebiliriz. Ama ben Çanakkale halkına ait bir alana kaçak, izinsiz bir iş yaptırılmasına müsaade edemem. Burası için de ayrıca yargı süreci devam ediyor. Bu olay iki ay önce ilk gündeme geldiğinde biz bu konuda İdare Mahkemesine başvurduk. Yargı kararını beklemeden, kamu malına da zarar vererek, dubaları yıkıp TIR’ları içeri sokmuşlar” şeklinde açıklamada bulundu.

 

BAŞKAN İLETİŞİME GEÇTİ KRİZİ ÇÖZDÜ…

Meydana kurmak istedikleri yapı ile ilgili olarak Vali Orhan Tavlı’nın talimatıyla geldikleri konusunda ısrar eden İletişim Başkanlığı Çanakkale Bölge Müdür V. Ali Güzel ise; “Kendisi gerekli izinleri vermiştir. Halkımızın Çanakkale’nin güzelliklerini dijital ortamda görmelerini sağlamak amacıyla yapacağımız bir çalışma yapacağız. Belirli bir süre kalacak sonra başka bir ile gönderilecek” dedi. Bunun üzerine Vali Tavlı ile görüşen Başkan Gökhan; “Bize daha önce yazı yazdılar uygun değil dedik. Yer göster dediler gösterdik ama istemediler. Yazışmalar sürerken konu İdare Mahkemesine de intikal etti. Sayın valimize bir kez daha süreci ve yaşanan gelişmeleri aktardım. Kendilerini doğru bir şekilde bilgilendirdik, anlayışla karşıladı. Ortada eksik bilgilendirme ve yanlış anlaşılma var. Çanakkale halkı adına teşekkür ediyorum. Büyük ihtimalle söz konusu çadır yıkılan Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi alanına kurulacak” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.