ERSÜMER NET KONUŞTU

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer, ANAP’lı eski yöneticilerle bir araya gelerek referandumda vereceği kararı açıkladı. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Ersümer ‘‘Türkiye Cumhuriyeti artık bu siyasi yapıyla yürüyemez” dedi.

ERSÜMER NET KONUŞTU
Yayınlama: 22.01.2021
Düzenleme: 22.01.2023
5.910
A+
A-

Eski Başbakan Yardımcısı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer  davet edildiği ANAP’lı eski yöneticilerin referandum öncesi bir araya geldiği toplantıya katıldı. Başbakan eski Yardımcısı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer’in de katıldığı toplantıda ülkedeki son siyasi gelişmeler de değerlendirildi. Toplantı Truva Otel’de 26 Mart Pazar günü saat 16:00’da başladı ve toplantının ardından saat 19:00’da ise basın mensupları ile bir araya Ersümer değerlendirmelerde bulundu.

Tek Adamlık Endişesi Var

Başbakan eski Yardımcısı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer konuşmasına geçtiğimiz yıllarda yaptığı tespitlerle başladı. Ersümer, “ Çağdaş demorasilerde yargı, yürütme, yasama birbirinden ayrı olmalı. Anayasa değişikliği ile yapılacak değişimden önce sisyasi partiler kanunu, seçim barajı  çözülüp temsilde adalet sağlanmalı. Bunlar yapılmadı. Şimdi tek adamlık endişesi var. Görüşmemiz sonrasında böyle bir yetki verilmek istenmediği ortaya çıktı. Değişiklikler yapılarak bu teklif gelseydi kimse kalkıp bu endişeleri dile getirmezdi. Diğer taraftan bakılınca ‘biz bu tarzda uygulama yapmak istiyoruz’ dedikleri açıkça ortada. Ben başkanlık sistemine geçmiş konuşmalarımda da evet diyen biriydim. Ancak gerekli teminatlar verildikten sonra. Şimdi gel de evet de” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Geldiği Nokta Budur

Ersümer, 2010 referandumunda yargı bağımsızlığının ana konu olduğunu ifade ederek sürdürdüğü konuşmasında, “ Siyasi iradenin yargıya müdahalesi engellenecekti. Sonuçta evet çıktı. Bugün 5 bine yakın yargı mensubu görevden alındı. Türkiye’nin geldiği nokta budur. Yetkinin tek elde toplanmasının sonuçlarını nasıl uygulanacağı konusunda varsayımlarla anlatım yapmamak adına ben tahmin edemiyorum. Çanakkale için yüzde 60 civarında Hayır oyu çıkacağı kamuoyunda ortaya konuluyor. Değerlendirmelerim ülke geneli içindir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Artık Bu Siyasi Yapıyla Yürüyemez

1987 ve 89 referandum konularını, sonuçlarının  nasıl etkili olduğunu da anlatan Ersümer bugün vatandaşın içinde bulunduğu şartların referandum sonucunu etkilediğini söyledi. Ersümer basın mensuplarının da sorularını yanıtladı ve bir soru üzerine “ AKP içinde hayır diyen kesim var, MHP’de büyük bir kesim hayır diyor. Sonuçta Türkiye hızlı bir şekilde erken genel seçime gider. Bu arada ülkemizde ekonomi de iyiye gitmiyor bunu unutmayalım. Evet de çıksa, hayır da çıksa, erken seçim olsa da olmasa da Türkiye Cumhuriyeti artık bu siyasi yapıyla yürüyemez. Bazı siyasi partiler bölünebilir, bazı parti liderleri değişebilir” dedi.

Ersümer, Türkiye geneli referandum tahmininin sorulması üzerine “ Siyasi partiye göre oy verilmiyor. Vatandaş kendi yaşadığı gerçeğe bakıyor ve ona göre oy vereceğini söylüyor, Çok koşanın kazanacağı bir durum söz konusu” cevabını verdi.

Toplantıya kimler katıldı

Eski İl Genel ve Belediye Meclis Üyelerinin ortaklaşa düzenlediği toplantıya ANAP Çanakkale İl Başkanları İsmet Muhtaroğlu, Yaşar Demircan, Yenice İlçe Başkanı Ceyhan Şener, Hikmet Taş, Çan İlçe Başkanı Mehmet Tülek, Bayramiç İlçe Başkanı Ahmet Çakıroğlu, Gelibolu İlçe Başkanı Ahmet Şefik Şenyürek,Biga İlçe Başkanı İbrahim Aydın, Şenol çakıroğlu, Ezine İlçe Başkanı Alaittin Ceyhan, Ayvacık İlçe Başkanı Fehmi Uysal, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Koyuncu, Geyikli Belde Başkanı Mehmet Kaya, Küçükkuyu Belde Başkanı Vedat Soydaş, Kumkale Belde Başkanı Halit Göçen, Yenice eski Belediye Başkanı Ekrem Demiraslan,Geyikli eski Belediye Başkanı Adnan Öztürk, Lapseki İlçe Başkanı İsmail Koltuk, Alaattin Tuncay, Eceabat belediye Başkanı Adem Ejder, Demokrat Parti Ezine İlçe Başkanı Zühtü Erdil katıldı

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş