ŞALVAR BÜROKRASİYİ SALLADI..!

Camilerde devlet tarafından görevlendirilen bazı imamların kılık ve kıyafeti, belediye başkanı ile müftüyü karşı karşıya getirdi. Başkan böyle devlet memuru olmaz derken müftü bizi ilgilendirmez diyerek tartışmayı körükledi…

ŞALVAR BÜROKRASİYİ SALLADI..!
Yayınlama: 05.10.2017
6.875
A+
A-

Biga kaymakamlığında her ay rutin olarak gerçekleştirilen vatandaşlarla buluşma ve güvenlik toplantısı bu defa gergin geçti. Toplantıya Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ile Müftü Fahri Tüfekçioğlu’nun tartışması damga vurdu.

 

MUHTARLARIN DERDİ KÖYLERİ…

 

Toplantıda, muhtarların ağzından köylerin sorunları dinlendi. Birden çok sorunu olan köylerin ortak noktasını ise gelen kış mevsimi öncesi önlem almak için şartların iyileştirilmesi oluşturdu. Toplantıya Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın yanı sıra ilçeye yeni atanan Kaymakam Mustafa Can’da ilk kez katıldı.

 

Muhtarların kimi çöp sorunundan yakındı ve yeni çöp bidonları istedi. Kimi olası yangınlara erken müdahale için yangın römorkörü talep etti. Kimi ise alt yapı sorunlarına dikkat çekti ve tıkanan menfezler ile bozulan yolların bakım ve onarımını istedi. Ancak hepsi ortak bir sıkıntıda birleşti ve son yıllarda şiddetini arttıran yağmurların beraberinde getirdiği su baskını ve sellere karşı tedbir konusunda sorunlarına çözüm istedi. Muhtarlardan köylerinin sıkıntılarını dinleyen Biga Kaymakamı Mustafa Can, hepsinin çözüme kavuşturulması için gerekenin yapılacağını belirtirken Belediye Başkanı İsmail Işık’ta çalışmalara katkı sağlayacağını söyledi.

 

 

ŞALVARLI İMAM ORTAMI GERDİ…

 

Sakin geçen toplantının sükûneti ise muhtarların imam konusunu açmasıyla bozuldu. Bazı muhtarlar köylerinde bulunan camilerde devlet tarafından görevlendirilen imamlar bulunmadığını belirterek kaymakamdan atama yapılmasını istedi. Kaymakam Can, çözüm için konunun takipçisi olacağını belirtirken Belediye Başkanı İsmail Işık, konusu açılan imamlara ilişkin tartışma yaratacak çarpıcı bir eleştiri de bulundu.

 

BÖYLE DEVLET MEMURU OLMAZ DEDİ…

 

Bazı imamların çok uzun sakallı olduğunu ve şalvarla dolaştığını belirten Başkan Işık, bunun doğru olmadığını savunarak eleştiride bulundu. Konunun birinci dereceden muhatabı olan Biga Müftüsü Fahri Tüfekçioğlu’nun bu eleştiriye yanıtı ise tartışmanın fitilini ateşledi. Müftü Tüfekçioğlu, söz konusu kılık kıyafet durumunun kendileri ile bir ilgisi bulunmadığını belirterek isteyen vatandaşın istediği gibi bu şekilde özgürce dolaşabileceğini savundu. Bu cevap üzerine şiddetlenen tartışmada Başkan İsmail Işık, söz konusu kişilerin sıradan vatandaş değil devlet memuru olduklarına dikkat çekerek bu şekilde dolaşmalarının uygun olmayacağının altını çizdi.

 

 

KAMUOYU İKİYE BÖLÜNDÜ…

 

Başkan Işık’ın bu düşüncesine, kılık kıyafet yönetmeliğime bakılacağını belirten  Kaymakam Mustafa Can’ın da destek verdiği ve kendisinin de buna izin vermeyeceğini vurguladığı ileri sürüldü. Yaşanan tartışma başta Biga olmak üzere kamuoyunu ikiye böldü. Bazı vatandaşlar müftüyü savunarak Belediye başkanını adeta topa tutarken bazıları ise başkan ve düşüncesine sahip çıkarak destekledi. 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş