SUYUMUZ ALTINDAN DEĞERLİ..!

Felaket senaryolarının başyapıtı olan “Su Savaşları” Çanakkale” de gerçek olmak üzere. Faaliyete geçmeye hazırlandığı iddia edilen yeni bir altın ve gümüş madeni işletmesinin zaten sınırlı ve kısıtlı olan su kaynaklarına ortak olarak bölgeyi suya hasret bırakacağı ileri sürülüyor…

SUYUMUZ ALTINDAN DEĞERLİ..!
Yayınlama: 07.05.2019
6.137
A+
A-

Felaket senaryolarının başyapıtı olan “Su Savaşları” Çanakkale” de gerçek olmak üzere. Faaliyete geçmeye hazırlandığı iddia edilen yeni bir altın ve gümüş madeni işletmesinin zaten sınırlı ve kısıtlı olan su kaynaklarına ortak olarak bölgeyi suya hasret bırakacağı ileri sürülüyor…

 

Zengin tarihi, eşsiz kültürel ve doğal güzelliklerinin yanında, yeraltı kaynaklarının zenginliğiyle de yurdumuzun önde gelen illerinden olan Çanakkale, maden firmalarının iştahını kabartmaya devam ediyor. Bazı firmalar ÇED, bazıları ise üretim aşamasında faaliyetlerine devam ederken çok daha fazlası yeraltı kaynaklarına ulaşabilmek için Çanakkale’de araştırmalarına, Ankara’da ise temaslarına devam ediyor. Bu firmalar içerisinde son zamanlarda adından en çok söz edilen ise hiç şüphesiz Eczacıbaşı’na ait Esan Madencilik Şirketi.

 

Lapseki ilçesi Şahinli Köyü’nde halihazırda faaliyette olan bir altın ve gümüş madeni işletmesine komşu sahada; yeni bir altın ve gümüş madeni işletmesinin açılması için harekete geçildiği bilgisi uzun süredir kamuoyunda konuşuluyor ancak bir türlü konuya ilişkin net bilgiye ulaşılamıyor. Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bölgede arazi topladığı ve tesis kurmak için hazırlıklara devam ettiği iddia edilirken yetkililerden resmi bir açıklama yapılmaması başta bölge halkı olmak üzere çevreye duyarlı vatandaşları huzursuz ediyor.

 

Yöre sakinlerini endişelendiren gelişmelerin başlıca nedenini ise hiç şüphesiz su kaynaklarının akıbeti oluşturuyor. Başta dünya markası olan şeftali, kiraz ve kayası gibi tarımsal ürünler olmak üzere, hayvancılık ve insan yaşamı için hayati önem taşıyan kısıtlı su kaynaklarının, altından daha değerli olduğu bölgede, vatandaşlar geleceklerinden endişe duyuyor. Bölgede su kaynağı açısından sıkıntısı bulunmasına karşın maden faaliyeti için yoğun olarak su kullanılması gerekiyor. Bu nedenle ikinci bir maden şirketinin bölgede susuzluğa neden olarak kuraklığa yol açacağı ileri sürülüyor. Öte yandan su kaynaklarının siyanür gibi kimyasal atıklarla kirlenme riski de vatandaşı fazlasıyla korkutuyor.

 

Bu ve çok daha fazla soruya sadece bölge halkı ve duyarlı çevreci vatandaşlar değil bazı siyasilerde cevap arıyor. Ancak onlarda endişeli köylüler gibi muhataplarından hala yanıt alamıyor. CHP Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 8 Mart tarihinde Erkek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM’ye yazılı soru önergesi sunmuş ve Eczacıbaşı’na ait maden firmasının Lapseki’de yeni bir altın madeni işletmeye açılması için başvuru iddiasını sormuştu.

 

Aynı zamanda CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Erkek, Eczacıbaşı Esan’ın da altın madeni işletmesi açmaya hazırlandığı bilgisinin doğru olup olmadığını sormuş, Bakan Dönmez’e endişelerini dile getirdiği şu sorularının yanıtlanmasını istemişti:

 

“DOĞA TAHRİP EDİLMEMELİ”

“Çanakkale tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin yanında, yeraltı kaynaklarının zenginliğiyle de yurdumuzun önde gelen illerinden birisidir. Çanakkale’nin yeraltı kaynaklarının, insanlara ve çevreye zarar vermeden, doğayı tahrip etmeden, uluslararası standartlarda üretime kazandırılması gereklidir.

 

“YÖRE HALKI ENDİŞELİ!”

Bu gerçekliğe karşın; Çanakkale’nin Lapseki ilçesi Şahinli Köyü’nde halihazırda bir altın ve gümüş madeni işletmesi faaliyetine devam ettiği sahada; yeni bir altın ve gümüş madeni işletmesinin açılması için harekete geçildiği bilgisi alınmıştır. Lapseki ilçesinde ikinci altın işletmesi açılacağı haberleri yöre halkında büyük bir endişeye neden olmuştur.

 

“İZİN VERİLDİ Mİ?”

Bu bağlamda: Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde halihazırda siyanürle altın ve gümüş ayrıştırması gerçekleştirilen bir işletme varken, en fazla 1 kilometre uzağına yeni bir siyanürle altın ayrıştıracak işletmeye izin verilmiş midir? Bahsi geçen iddialar doğru mudur? Hangi firma bu konuda girişimde bulunmaktadır?

 

“SAKINCALARI ARAŞTIRILDI MI?”

Birbirine 1 kilometre mesafede altın madeninin işletmeye açılmasının çevre, doğa, tarım, hayvancılık ve gıda ürünleri; başka bir ifadeyle canlı yaşamı ve Çanakkale’nin geleceği açısından sakıncalarına dair bir araştırma yapılmış mıdır?

 

“DÜZENLEME YAPILACAK MI?”

Dünyada bunun benzer örnekleri var mıdır? Bölgede başka ruhsatlı altın madeni sahası var mıdır? Her saha için ayrı bir işletme mi kurulacaktır? Bu konuda bir düzenlemeye gidilmesi planlanmakta mıdır?

 

“TARIM VE HAYVANCILIK NASIL ETKİLENECEK?”

Lapseki, çeşitli tarım ürünleri ve özellikle şeftali ve kiraz üretimi bakımından Türkiye’nin sayılı yerlerindendir. Su kaynaklarının küresel ölçekte azalmaya yüz tuttuğu bir ortamda ilçede ikinci bir maden işletmesine izin verilmesi buradaki tarım ve hayvancılığı nasıl etkileyecektir?

 

“SU NEREDEN BULUNACAK?”

İkinci bir şirkete maden işletmesi izini verilirken bu çerçevede bir risk analizi yapılmış mıdır? Bölgede tespit edilen cevher ne kadardır? Bunun çıkarılmasında kullanılacak su miktarı ne kadardır? İkinci maden işletmesi için gerekli olan su ihtiyacı nereden ve nasıl karşılanacaktır? İkinci bir maden işletmesine izin verilirken, içme suyu kaynakları konusunda ne gibi tedbirler alınacaktır?

 

“KAÇ MADEN İŞLETMESİ VAR”

Türkiye’de şu anda üretim yapan kaç altın madeni işletmesi vardır? Bu işletmelerin bölgelere ve illere göre dağılımı nasıldır?”

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.