YAPAMIYOR DEĞİL YAPMIYORLAR..!

Çanakkaleli balıkçılar derdimiz var ama belediye çözmüyor dedi, AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider’den derman olmasını istedi. Çözümün belediyede olduğunun altını çizen Gider, yapamıyorlar değil yapmıyorlar vurgusuyla; “Az sabredin” dedi ve 31 Mart yerel seçimlerini işaret ederek değişimi beklemelerini istedi…

YAPAMIYOR DEĞİL YAPMIYORLAR..!
Yayınlama: 24.01.2019
6.056
A+
A-

Çanakkaleli balıkçılar derdimiz var ama belediye çözmüyor dedi, AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider’den derman olmasını istedi. Çözümün belediyede olduğunun altını çizen Gider, yapamıyorlar değil yapmıyorlar vurgusuyla; “Az sabredin” dedi ve 31 Mart yerel seçimlerini işaret ederek değişimi beklemelerini istedi…

 

AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, Balıkçılar Lokali’nde Küçük Balıkçıları Koruma Derneği (ÇABAD) üyeleriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Balıkçı esnafının ekmek kapısı olan Sarıçay’ın ıslahı ve diğer sorunları dile getiren vatandaşlar, “Belediye çözmüyorsa sen çöz” dediler.

 

 

KONU HEP BİR NOKTAYA GELİP, TIKANIYOR…

 

Balıkçı esnafı, Çanakkale’de uzun yıllardır çözülemeyen Sarıçay sorununu hemen her fırsatta dile getirmeye devam ediyor. Balıkçılar Lokali’nde ÇABAD Başkanı Taner Tezer ve dernek üyeleriyle bir araya gelen Ayhan Gider, balıkçıların sorunlarını dinledi. En büyük problemin, Sarıçay’ın temizlenmesi ve barınak olduğunu söyleyen balıkçılar, “Sarıçay’ın dibinin temizlenmesi lazım. Teknelerimizi çıkaramıyoruz. Tek ekmek kapımız balıkçılık. Ama burada teknelerimiz zarar görüyor. Pervaneler zarar görüyor. En ucuz pervane bin lira. Biz, el emeğimizle para kazanıyoruz. Burada 530 tekne var. Bunların bir çoğu denize çıkamıyor. Kış sezonundayız. Tam balık tutacağımız zaman ama teknelerimizi çalıştıramıyoruz. Konunun çözümü için daha önce birçok kez girişimde bulunduk. ” dediler.

 

 

NE DEDİYSEK BELEDİYE İZİN VERMEDİ…

 

Daha önce bu konuda kendi imkanları ile çalışma yaptıklarını ve belediyenin izin vermediğini anlatan Dernek üyeleri, “Biz, 4-5 balıkçı bir araya gelip en azından kendi teknelerimizin altını temizletelim diye düşündük. Ama çıkan atığı kamyonlarla transfer etmek için bile izin alamadık. Her şeyi biz yapacağız ama belediye bu kamyonların atığı alıp gitmesine, yolları kirletebileceği, bozabileceği için izin vermedi. Biz, bu işi vakumla yapabilecek bir şirketle görüştük. Bu projeyi de belediyeye sunduk. Çok maliyetli olacağı gerekçesiyle iptal edildi. Kepçeler molozu çıkarsın dedik, Sarıçay’ın çevre düzenlemesi bozulacak diye buna da izin vermediler. Ne yapacağımızı şaşırdık” diye konuştular.

 

 

BURADA EVİNE EKMEK GÖTÜRENLERİ DÜŞÜNMELİYİZ…

 

Belediyenin Sarıçay’ı ıslah etmek zorunda olduğunu hatırlatan Gider, “Benim yöneticilik anlayışımda suç atmak değil, konuyu çözmek vardır. Belediye, DSİ’den aldığı Sarıçay’ı ıslah etmek zorundadır. Buna imkanı yoksa, kamyonlarla yapılan temizleme işini engellememelidir. Ekibimiz burada çalışırken, önce balıkçılar, sonra düzenleme dedik. Sizin işinize yaramayacak bir çevre düzenlemesini yapmanın gereği yok. Biz, öncelikle buradan evine ekmek götürenleri düşünmeliyiz. Sonra bu işe o görselliği monte ederiz. Ama bunlar sonraki iş. Öncelikle, bir an önce Sarıçay’ın temizlenmesi sorununu çözmeliyiz. Bunu da, tekrar söylüyorum, yapması gereken belediyedir. Ama yapmıyorlar. Yapamıyorlar değil, yapmıyorlar. O nedenle ben buradayım. Elimden geleni yapacağım” dedi.

 

 

BU İŞİ ÇÖZECEK OLAN BELEDİYEDİR…

 

Konuyu yakından bildiğini söyleyen Ayhan Gider, “Hem Genel Sekreterlik hem Milletvekilliğim döneminde bu konuda bizim de girişimlerimiz oldu. Bu işi yapan gemiyi buraya kadar getirdik. Sadece mazotunu belediye karşılasın, bu işi çözelim dedik. Geminin kirası, mazot parasının en az 4 katıdır. İşin büyük kısmını halletmişiz ama Belediye o mazotu vermediği için konu tıkandı, çözülmedi. Bu işi çözecek olan belediyedir. Belediye görevini yapmadığı için ben buradayım. Şimdi ben hem geminin gelmesi hem mazotunun karşılanması için görüşmeler yapacağım. Çok kısa bir sürede bu işin çözülmesi için uğraşacağım. Çözebilirsek bile, bu geçici bir çözüm olur. Bu, bu işi çözmesi gerekenin belediye olduğu gerçeğini değiştirmez” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.