BRAVO GENÇLER

ÇOMÜ) Halkla İlişkiler Topluluğu, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıldönümünde, Çanakkale’nin ilk ve tek kadın milletvekili olan Zekiye Gülşen’i Lapseki Mezarlığı’ndaki kabri başında andı.

BRAVO GENÇLER
Yayınlama: 05.12.2016
1.193
A+
A-

ÇOMÜ Halkla İlişkiler Topluluğu, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 82’nci yıldönümünde, akademik danışmanları Gökhan Bayram ile birlikte Lapseki Mezarlığı’na giderek, Çanakkale’nin ilk ve tek kadın milletvekili Zekiye Gülşen’i mezarı başında andı. Mezarı temizleyen, toprağını düzenleyen, çiçeklerle süsleyen ÇOMÜ öğrencileri Çanakkale’nin tek kadın milletvekili için dua etti. Kadınlara bu hakkı veren Atatürk’ü saygıyla andıklarını belirten Gökhan Bayram, “Tek kadın milletvekilimiz Gülşen’i rahmetle anıyoruz. Geçen 82 yıl içinde Çanakkale’de sadece 1 kadın milletvekilinin çıkması üzüntü vericidir. Çanakkale’nin son 50 yıl boyunca nüfusunun yarısından fazlası kadındır. Oysa kadınlar yönetimde yoktur. Çanakkale’de bir kadın belediye başkanı yoktur. Kadın muhtar sayısı yüzde 10’u geçmez. Bununla birlikte kadın parti başkanı, kadın muhtarlar, kadın dernekleri vardır. Bu umut vericidir. Daha fazla olmalıdır. Buna dikkat çekmek istedik. Bu ay içinde ‘Haydi Kadınlar Yönetime’ isimli bir program düzenleyeceğiz. Umarım yönetime kadın eli daha fazla dokunur” dedi.

Topluluk Başkanı Batıhan Alay ise kadınların yönetimdeki yerine dikkat çekerek, “Kadınların yönetimi aileden başlar. Ulu Önder Atatürk bu anlamda kadınlara seçilme hakkı vererek bunu toplumsal boyuta taşımıştır. Eski Türklerden bu yana kadınlar önemli bir yere sahip olmuştur. Medeni olarak gördüğümüz Avrupa’dan bile daha önceki bir tarihte kadınlarımız bu hakka sahip olmuştur. 82 yıl sonra bugün yine aynı tarihte bir milletvekilimizin mezarını ziyaret etmekten ve kendisini unutmamış olmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu. Topluluk üyelerinden Aydan Taştan ise ziyarette ilk milletvekilinin özgeçmişini okuyarak hayat hikayesi hakkında bilgiler verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş