FELAKETE RAMAK KALA..!

1994 yılında 4 bin 49 hektar alanın kül olduğu Gelibolu Tarihi Yarımadasında 23 yıl sonra bir kez daha felaketin eşiğinden dönüldü. Şehitliklerin yeşil örtüsü inanılmaz bir mücadele ile bu kez kurtarıldı…

FELAKETE RAMAK KALA..!
Yayınlama: 15.09.2017
5.225
A+
A-

Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi Şehitliği yakınında çıkan orman yangını tamamen söndürüldü. 1994 yılında 4 bin 49 hektar alanın kül olduğu şehitliklerin yeşil örtüsü bu kez kurtarıldı. İlk belirlemelere göre alevler, 2.5 hektar zirai alan ve zeytinlik ile yarım hektar ormanlık alana zarar verdi.

 

KAYNAK YAPARKEN KIVILCIMDAN ÇIKMIŞ…

 

Ağadere Ağır Mecruhin Hastanesi Şehitliği’ndeki çalışmalar sırasında kaynak yapılırken sıçrayan alevlerin kuru otları tutuşturması sonucu çıkan yangına, 2 yangın söndürme uçağı ve 6 helikopter ile 25 arazöz, 4 dozer ve 5 su ikmal aracı ile müdahale etti. Kızılçam ağaçlarından oluşan ormanlık alandaki yangınına yapılan müdahaleyi rüzgar olumsuz etkiledi.

 

Orman yangınına takviye olarak Balıkesir ve ilçesi Edremit’ten birer helikopter, İzmir ve Muğla’dan da birer uçak sevk edilirken karadan da çok sayıda orman işçisi ile alevlere müdahale edildi. Yangının kıyıya 500 metre mesafede olması nedeniyle Çanakkale Boğazı’ndan rahatlıkla su alabilen helikopterler ise sahilde toplanan vatandaşların endişeli bakışları altında çok sayıda sorti gerçekleştirdi.

 

BOĞAZ GEMİ GEÇİŞLERİNE KAPATILDI…

 

Çanakkale Boğazı, yangın nedeniyle çift yönlü transit gemi geçişlerine kapatıldı. Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü (VTS) yetkilileri, boğaz geçişi yapacak gemileri telsiz yardımıyla uyardı. Tarihi alan içinde orman yangını çıktığını ve hava unsurlarının söndürme çalışmaları kapsamında denizden su aldığını belirten yetkililer, güvenlik amacıyla boğazın geçişlere kapatıldığını duyurdu.

 

ALEV SAVAŞÇILARI FACİAYI ÖNLEDİ…

 

Ağaderesi Mevkinde çıkan yangın söndürmek için Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri havadan ve karadan adeta şov yaptı. Etkin mücadele sonuç verdi ve Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki orman yangını kontrol altına alındı. Zamanında müdahale ile son yılların en büyük orman yangınının önüne geçilmiş oldu.

Yangına Çok Hassas…

Yangının çıktığı bölgenin hemen yukarısı Sarafin olarak adlandırılan orman yangınına çok hassas bir bölge. Tarihi Yarımadanın içinde bulunduğundan balta girmemiş ormanlardan oluşan bölgeye yangının sıçraması durumunda söndürme şansı yok denecek kadar azdı. Şehitler Abidesinin bulunduğu alana kadar çok sık karaçam ağaçlarının bulunduğu bölgede yüzlerce hektar ormanlık alanın yanması içten bile değildi.

 

GELİBOLU YARIMADASI BU KEZ UCUZ KURTULDU…

 

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir yangınla ilgili yaptığı açıklamada, “Tarihi Alanda Ağdere Şehitliğinde çalışma yapan müteahhidin ihmali sonucu bir kıvılcım ile maalesef yangın başladı. Çok şükür hemen müdahale edilmek kaydıyla daha büyük bir yangına sebebiyet vermeden, alevler çam ormanlarına sıçramadan yangın kontrol altına alındı. Yaklaşık 3 hektarlık alan zarar gördü. Bu 3 hektarlık alanında hemen hemen 2.5 hektarında kuru otlar ile birkaç zeytin ağacı oluşturuyor. Yarım hektarlık bir ormanlık alanda zarar söz konusu. Bu kadar küçük çaplı bir yangınla atlatmış olmayı, teselli olarak görüyoruz. Rüzgarın çok olması, çam ormanlarının çok sık olması ve mevsimin de yaz olması sebebiyle korktuk ancak yangının büyümeden kontrol altına alınması hepimizi sevindirdi. Hepimize büyük geçmiş olsun” dedi.

Öte yandan, yangınla birlikte tedbir amacıyla transit gemi geçişlerine karşılıklı olarak kapatılan Çanakkale Boğazı da trafik, alevlerin söndürülmesiyle normal seyrine döndü.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş