HUZURUN ADASI

Hürriyet Seyahat’in Gezi Rehberi yazarı Deniz Tarhan, kültür, tarih ve doğal güzellikler adası, huzurun adı Bozcaada için eşsiz yazı hazırladı…

HUZURUN ADASI
Yayınlama: 08.03.2017
15.046
A+
A-

Şehrin karmaşasından uzaklaşmak için yakın çevrede hem kafa dinleyecek hem de güzel lezzetler tadacağınız bir hafta sonu kaçamağına ne dersiniz? Üstelik bu cennet İstanbul’dan 5-6 saat uzaklıkta desem… Burası güzeller güzeli Bozcaada… Hem ada kültürünü, hem de doğal güzelliklerini büyük bir huzur içinde sunuyor insana… İşte size Bozcaada gezi rehberi…

 

İstanbul’dan feribota atlayıp 5-6 saat süren bir yolculuktan sonra Bozcaada’ya varıyorsunuz. Hem kafa dinleyecek hem de güzel lezzetler tadacağınız bir hafta sonu kaçamağı için oldukça ideal… Peki bu cennet adada nereler gezilmeli ve neler tadılmalı? İşte size Bozcaada gezi rehberi.

 

Bozcaada’da feribottan iner inmez solunuzda deniz restoranlarının çevrelediği şirin bir liman yer alırken sağınızda muhteşem bir kale yükseliyor. Yürümeye devam ettiğinizde ise birkaç dakika içinde kendinizi bir Osmanlı-Rum kasabasının dar arka sokaklarında kaybolmuş olarak buluyorsunuz.Eskiye dair pek çok şeyin kaybolmadığını görmekse sizi adaya bağlayan bir başka unsur haline geliveriyor. Şimdi size her şeyi adım adım anlatacağım öncelikle nereler gezilmeli?

 

MÜTHİŞ SOKAKLAR…

 

Rum Mahallesi bakımlı evleri ve sokaklarıyla masal gibi… Sokakların birbirini dik kesmesi düzenli bir hava veriyor. Bir zamanların kahveleri, meyhane ve tavernaları şimdi turistik restoran, kafe ve dükkan olarak hizmet veriyor. Eski Rum evlerinin bir kısmı yazlık ev, bir kısmı da pansiyon ve otel olarak kullanılıyor. Bu şahane sokaklarda adım attıkça inanın yenileneceksiniz.

 

MEŞHUR KALE…

 

Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Bozcaada Kalesi’nin ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Ama Bozcaada’ya geldiğiniz mutlaka bu eseri görmelisiniz. Fenikeliler, Cenevizler ve Venedikliler tarafından kullanılan kale, bugünkü görünümünü Fatih Sultan Mehmet döneminde var olan kalıntılar üzerine tekrar inşa edilmesiyle almış.

 

 

 

AYAZMA’DA BİR MANASTIR…

 

Ayazma’daki Rum Ortodoks cemaate ait manastır, Rum azize Aya Paraskevi adına yapılmış ve onun adını taşıyor. Sadece İstanbul’da bu azize adına kurulmuş 5 kilise bulunuyor. 1734 yılında Manolaki Manolidis tarafından yapılan manastır, sadece özel günlerde ibadete açılıyor. Oldukça ilgi çekici…

 

HUZUR MÜZESİ…

 

Bozcaada Müzesi alıştığımız soğuk görünümlü müzelerden değil. Eserlerin zevkli sunumu ve ilgi çekici açıklamaları ile gezmesi keyifli bir müze. Müze içinde Osmanlı döneminden kalma obje ve evraklar, Çanakkale Savaşı’nda üs olarak kullanılan Bozcaada’da yabancı ülkelerin bıraktığı her türlü malzeme ve belgeler, Bozcaada’lı Rum ve Türklerin evlerinde ve işyerlerinde kullandıkları eşyalar ve hikayeleri yer alıyor.

 

NEREDE KALINMALI…

 

Patiska Ev: Biz bu gidişimizde bebeğimizle olduğumuz için merkezde kalmayı tercih ettik ve burada kaldık. Bozcaada pansiyonları arasında en bilinenlerden olan ev, Rumlardan kalma olduğu için odaları küçük ama temiz. Ada merkezinde olduğu halde, kahvaltımızı edebildiğimiz, bebeğimizi dolaştırabildiğimiz bir de ufak şirin bir bahçesi var. Kahvaltısı gayet güzel, her gün tazecik pişi ve börek olması en güzel kısmıydı.

 

Eğer otelde konaklamak istiyorsanız tercihiniz Limani Otel olmalı. Bir önceki gelişimizde burada kalmıştık ve yine bebeğimizleydik. Bozcaada otelleri arasında kale manzarasıyla öne çıkıyor.

 

Daha alternatif bir şey istiyorsanız ‘Harmani Tatil Çiftliği’ çok ideal… Gerçekten çok güzel ve huzur verici bir yer. Güneş batımını da çok güzel bir açıdan görüyor, balkonunuzda şarabınızı yudumlayarak günü batırabilirsiniz. Ada’da bağ evi tecrübesi yaşamak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.

 

 

NEREDE HANGİ LEZZETLERİ TATMALI…

 

Eski Kahve: İlk gün feribottan iner inmez kahvaltıya gittik. Pansiyonumuzun kahvaltısı güzel olduğu için Ada’da denediğimiz tek farklı kahvaltı burası oldu. Tereyağda yumurta, menemen ve salçasının hastası oldum.

 

Vahit’in Yeri: Meze çeşitliliğiyle göz dolduran bir mekân… Ayazma manzarasında bir öğlen ya da akşamüstü rakısı için tercih ediliyor genelde. Biraz ekşi gelebilir ama midye marini çok iyi… Onun dışında mücver ve peynir ezmesini önerebilirim.

 

Ada’m Bozcaada: Rum mahallesindeki bu restoranı ikinci kez deneyimle şansımız oldu. Geçen sene meze tabağını daha çok beğenmiştim sanırım, değişiklik var mı hatırlayamadım ama. Enginarlı ahtopot ve asma yaprağında levrek benim favorilerim. Tatlı olarak da yufkada helva müthiş…

 

Bakkal: Yemekten sonra bir şeyler içip gecenizi noktalamak için gidebileceğiniz bir mekân. Gece saat 11 gibi gittiğimizde pek kimseler yoktu ama 12’den sonra çok hareketli oluyor.

 

BOZCAADA’DA ALIŞVERİŞ…

 

Sayfiye Atölye: Seramik ile yapılabilecek aklınıza ne gelirse burada var. Tabaklar, saksılar, mumluklar, magnetler, kolyeler ve daha neler neler. Biz evimize buradan çok güzel aksesuarlar aldık. Eminim sizin de hoşunuza gidecek bir şeyler çıkacaktır.

 

Aki Gift Shop: Burada yine özel tasarım birçok ürün bulabilirsiniz. Ben Ada’ya özgü obje çizimlerinden oluşan bir şal aldım mesela. Bu şal bu sene yeni tasarlanmış, bilginize.

 

Veli Dede: Zengin reçel çeşitleri, kurabiyeleri, zeytinyağları ve salçaları, Bozcaada’dan evine bir lezzet hatırası götürmek isteyenleri bekliyor. Eski Kahve’de yediğimiz harika kahvaltılık salçanın buradan olduğunu öğrendim ve birkaç tane aldım.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş