SUYUMUZ AZ TASARRUFA DEVAM…!

SUYUMUZ AZ TASARRUFA DEVAM…!
Yayınlama: 12.11.2023
Düzenleme: 12.11.2023
1.170
A+
A-

 

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı’nın sürdürülebilirliğini sağlamak, yaşam kaynağı olan suyumuzu korumak adına Belediye Encümenince alınan tasarrufa yönelik kararların geçerliliği 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldı.

 

Atikhisar Barajının özellikle kuraklık riskine karşı korunması, bu doğrultuda suyun tasarruflu kullanımına yönelik farkındalık ve bilinç yaratılmasına ilişkin Belediye Encümenince bir dizi karar alınmıştı.

 

Bu kapsamda;

 

  • Konut ve işyeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanması,

 

  • Yüksek su tüketimi olan Sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesi,

 

  • Halı ve Kilim yıkamalarının yasaklanması,

 

  • Şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanmasının yasaklanması,

 

  • Oto kuaför-yıkama işletmelerinde su tüketiminin max. 20 m3/Ay olarak uygulanmasına, Oto kuaför-yıkama, halı yıkama hamam, WC vb. gibi su tüketimi yüksek olan işyerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılmasına, yeraltı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç takma mecburiyetinin getirilmesine böylece yeraltı su kullanımının tespitinin yapılmasına,

 

  • Bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu ile ve yağmurlama/damlama sistemleri kullanılarak yapılması,

 

  • Park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlandırılması, acil sulama ihtiyacı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile su kullanımının minimuma indirilmesine oy birliği ile karar verildi.

 

Tüm dünyada ve ülkemizde de yaşanan küresel ısınmanın etkisiyle su kaynaklarının azalması yönünde yaşanmaya başlanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak kentimizin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajındaki suyumuzun en yüksek verimi sağlayacak şekilde kullanılabilmesi ve sürdürülebilir su  yönetiminin sağlanabilmesi için Belediyemizce önlem alınması adına; daha önce 31 Ekim 2023 tarihine kadar geçerli olan Encümen kararlarının, son toplantı kapsamında 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olması kararlaştırıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş