BALIK TEZGAHINDA BÜYÜK OYUN..!

Balık alırken dikkat! En çok tercih edilen balıklar arasında yer alan ve fiyat/porsiyon kıstasıyla halk arasında ‘Fakir Pirzolası’ olarak adlandırılan palamudun azlığını fırsat bilen bazı açıkgöz balıkçıların vatandaşı aldattığı ve palamuda çok benzeyen tombik’i ‘palamut’ etiketiyle sattıkları bildirildi…

BALIK TEZGAHINDA BÜYÜK OYUN..!
Yayınlama: 18.12.2019
8.925
A+
A-

Balık alırken dikkat! En çok tercih edilen balıklar arasında yer alan ve fiyat/porsiyon kıstasıyla halk arasında ‘Fakir Pirzolası’ olarak adlandırılan palamudun azlığını fırsat bilen bazı açıkgöz balıkçıların vatandaşı aldattığı ve palamuda çok benzeyen tombik’i ‘palamut’ etiketiyle sattıkları bildirildi.

Tezgahlarda ‘TORİK’ yada palamut diye satılan balıkların orkinosunun küçüğü, lezzetsiz bir tür olan ‘TOMBİK’ olduğu ortaya çıktı! ‘Fakir pirzolası’ palamudu, tombikten ayırmak çok da zor değil. İşte dikkat etmeniz gereken detaylar…

 

ETİKETE DEĞİL ETİNE BAKIN…

Denizlerde av sezonu 1 Eylül tarihi itibariyle başlamasına rağmen balıkçılar umduğunu bulamadı. Deniz sıcaklıklarının artması ve ekosistemdeki değişimler, balık türlerini olumsuz etkiledi. Geçen seneye oranla bu sene verimin daha az olduğunu belirten balıkçılar, umduklarını bulamazken fiyatlar da balıkçı tezgahlarına yansıdı. Fiyatın yüksek olması hem balıkçıları hem de vatandaşları memnun etmezken bazı açıkgözlüler bu durumu fırsata çevirmek için lezzetsiz tombik balığını torik diye satmaya başladı.

 

 

KANDIRILMAK İSTEMİYORSANIZ DİKKAT…

Sektöre yıllarını veren Çanakkale’nin dürüst balık hali esnafı, tombik balıklarının ‘torik’ diye satıldığını vurgulayarak, vatandaşları alışveriş yaparken dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bu yıl balık sezonunda balık çeşidi bollaşmayınca, bu durumu fırsat bilen bazı balıkçıların, tombik balığını torik etiketiyle satmaya başladığını ifade eden esnaf, iki balık arasındaki en belirgin farkın, renginden ve çizgilerinden anlaşılabileceğine dikkat çekiyor. Orkinosun küçüğü olan tombik sırtında ki beneklerden anlaşılırken eti kanlı ve ekşimtırak bir balık. Palamudun büyüğü olan torik ise sırtında çizgiler bulunan, eti lezzetli mevsimsel bir balık. Piyasada torik ya da palamut diye tombik satılmaya devam edilirken balıkhali esnafı, kandırılmamak istemiyorlarsa alışverişi bildikleri esnaftan yapmaları konusunda vatandaşı uyarıyor.

 

DİŞİ OLMAYAN BALIK PALAMUT DEĞİLDİR…

En çok tercih edilen balıklar arasında yer alan, fiyat/porsiyon kıstasıyla halk arasında ‘fakir pirzolası’ olarak adlandırılan palamudun azlığını fırsat bilen balıkçılar vatandaşı aldatıyor. Palamuda benzeyen tombik ‘palamut’ etiketiyle satıyorlar. Oysa palamudu tombikten ayırmak çok da zor değil:

* İlk olarak balığın dişlerine bakılması gerekiyor. Palamudun dişleri vardır ancak tombiğin dişleri yoktur. Dişi olmayan balık, palamut değildir.

* Palamudun yüzeyinde çizgiler varken, tombik beneklidir. Buradan da iki balık arasındaki fark rahatlıkla anlaşılabilir.

* Aldığınız balığı ‘takoz’ biçiminde kestirin. Balık kesildikten sonra eti beyaz ise o palamuttur. Tombiğin eti siyah olur ve genellikle lakerda yapımında kullanılır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş