ÇİLE ADALIM ÇİLE…!

Birkaç yüzyıl öncesine kadar adalar mahrumiyet bölgeleri, sürgün yerleriydi. Yıl oldu 2022, Çanakkale’nin adalarında maalesef bu değişmedi. Adadaysanız başınız sıkıştığı zaman yardım gelmesi hava koşullarına bağlı. Adalıysanız ayrısınız, yalnızsınız. Geminin adı var kendi yok, ambulans helikopter Ekim ayından beri ortalarda yok. Adalarımız yazın cennet kışın Allah’a emanet.

ÇİLE ADALIM ÇİLE…!
Yayınlama: 20.01.2022
3.492
A+
A-

Birkaç yüzyıl öncesine kadar adalar mahrumiyet bölgeleri, sürgün yerleriydi. Yıl oldu 2022, Çanakkale’nin adalarında maalesef bu değişmedi. Adadaysanız başınız sıkıştığı zaman yardım gelmesi hava koşullarına bağlı. Adalıysanız ayrısınız, yalnızsınız. Geminin adı var kendi yok, ambulans helikopter Ekim ayından beri ortalarda yok. Adalarımız yazın cennet kışın Allah’a emanet.

 

GESTAŞ GESTAŞ OLALI BU KADAR SEFER İPTALİ GÖRMEDİ.

 

Boğaz ve Adalar Hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ sefer iptallerinde son bir yıldır adeta rekor kırdı. Deyim yerindeyse yaprak kıpırdadı adalara seferler durdu. Üst üste 3 gün sefer yapılamayan Adalıların mağduriyetleri katlanarak arttı.Kasım ayından bu yana Gökçeada’ya 9, Bozcaada’ya ise 11 gün tüm seferler iptal edildi. Diğer günler içinde sayısız sefer iptalleri yaşandı. TDİ döneminden bu yana ilk defa kışın adalara ulaşmak hayal oldu.

 

ADANIN CAN SİMİDİYDİ, EKİMDEN BERİ YOK

Çanakkale’de konuşlanan ambulans helikopter ekim ayından bu yana Bozcaada ve Gökçeada’da ya hizmet veremiyor. 22 Ekim tarihinde ambulans helikopter Çanakkale’den çekildi. Ambulans helikopter Çanakkale’de en çok hizmeti Bozcaada ve Gökçeada’ya sağlıyordu.

Adanın sağlıkta can simidi olan ambulans helikopter hizmetinin Çanakkale’de durdurulması, özellikle feribotların sık sık iptal olduğu bu dönemde ada halkını tedirgin ediyor.

 

NE GİDİLİYOR NE DE GELİNİYOR

Son zamanlarda ambulans helikopter olmadığı için acil vakalarda Sikorsky helikopter (askeri helikopter) devreye giriyor. Talep ve onay süreci zaman aldığı için çok acil vakalarda bu durum sıkıntı yaratıyor. Yine hasta sevkini sağlayan Sahil Güvenlik botu ile bazı hastaların sevki tıbbi açıdan mümkün olamayabiliyor, olsa da sahil güvenlik botu o esnada görevde olabiliyor…

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş